top_horalka.png
Sedita claim

Torta

torta_01.png

Dagmar Čapková

Žiju v malém městečku Hrušky u Břeclavi na jižní Moravě. I když pracuji v administrativě, také jsem propadla pečení dortů. Bylo to před pěti lety, kdy

má dvojčata slavila první narozeniny a já jsem poprvé upekla dort od mámy. Od té doby jsou dorty moje vášeň.

Potrebujeme:

4 Horalky Sedita, 6 kusov okrúhlych chlebíkov, poťahovacia hmota, čokoláda, nutela, gélové a práškové farby, jedlé lepidlo 

podložka, valček, skalpel, zúbkovaný nôž, formička na guľu alebo malá miska, okrúhle vykrajovačky dvoch veľkostí, slamka, špáradlá, vykrajovačka na kvety a plot, štetce

Traktor

1. Horalky používam pri zdobení tort veľmi často, pri príprave áut, nábytku, veží či kníh. Jednoducho všade, kde by som spotrebovala veľké množstvo marcipánu. 

torta_02.png

 

2. Potrebujeme Horalky a okrúhle pufované chlebíky. Horalky spolu zlepíme čokoládou, po stuhnutí zúbkovaným nožom zrežeme do tvaru podvozku, kabíny a kapoty. 

torta_10.png

 

3. Z pufovaných chlebíkov vykrojíme 6 rovnakých kruhov. Na dvoch z nich vyrežeme menší kruh v strede. Kruhy spojíme čokoládou tak, aby kruh s otvorom bol navrchu. 

torta_09.png

4. Kolesá potiahneme čiernou hmotou. Do ich stredu prilepíme disky a skrutky zo žltej hmoty. Kosticou naryhujeme vzor pneumatiky. Malé kolesá vytvoríme podobne ako veľké. 

torta_08.png

5. Jednotlivé diely potrieme nutelou. Kabínu traktora potiahneme bielou hmotou. Čiernymi prúžkami olemujeme sklá a strechu potiahneme červeným obdĺžníkom. 

torta_07.png

6. Kapotu potiahneme červenou hmotou a pomocou kostice naryhujeme postranné otvory. Zo sivej a čiernej hmoty pripravíme doplnky zrkadlá, svetlomety, predné svetlá a výfuk. 

torta_06.png

7. Čiernou hmotou potiahneme podvozok a usadíme naň kapotu i kabínu. Spoj začistíme valčekom z červenej hmoty. Postupne prilepíme doplnky. 

torta_05.png

8. Nakoniec pomocou špáradiel pripevníme kolesá, jedlým lepidlom prilepíme blatníky a z prednej strany pod kapotu prichytíme predné závažie traktora. 

torta_04.png

9. Okrúhlu tortu potiahneme bielou hmotou, navrch jedlým lepidlom prilepíme zelený kruh, na ktorý položíme hotový traktor. 

torta_03.png

Prasiatko

10. Potrebujeme jednu väčšiu a dve menšie guľôčky z ružovej hmoty. Zo štyroch maličkých guľôčok vytvoríme uši, ňufák a chvostík. Malé biele guľôčky sú základom pre oči. 

torta_11.png

11. Menšiu guľôčku sploštíme a kosticu naznačíme nohy. Vymodelujeme chvost a ňufák, do ktorého kosticou spravíme nozdry. Vyhĺbime jamky pre oči, otvor pre ústa a líčka. 

torta_14.png

12. Na nohy prilepíme najväčšiu guľôčku ako telo prasiatka. K telu prilepíme hlavičku a chvostík. Malý biely ovál s čiernym kruhom prilepíme ako oči. Vytieňujeme líčka. 

torta_15.png

Ovečka

13. Hlavu vytvoríme z valčeka telovej hmoty. Z bielej hmoty vymodelujeme telo, srsť na hlavu a uši. Oči pripravíme z maličkej bielej a čiernej guľôčky. 

torta_16.png

14. Malú guľôčku z bielej hmoty nasunieme na kosticu s guľôčkou a slamkou vytvoríme efekt srsti. Vzniknutú „srsť“ nasadíme na hlavu. Aj na tele vytvoríme efekt srsti. 

torta_17.png

15. Vymodelujeme uši a pre barana aj rohy z valčeka tmavo hnedej farby, ktorý stočíme a naryhujeme. Na hlave kosticou naznačíme ňufák, ústa a prilepíme oči. 

torta_18.png

16. Spojíme jednotlivé časti tela a barančekovi prilepíme rohy. Líčka môžeme vytieňovať ružovou práškovou farbou. 

torta_19.png

17. Tortu v spodnej časti vymaľujeme tmavozelenou práškovou farbou. Domaľujeme trávu a farebné kvety. Prilepíme plot vytvorený pomocou vykrajovačky a vytieňujeme ho na hnedo. 

torta_13.png

18. Na podložku s motívom trávy umiestnime ovečku, barana a prasiatka. Doaranžujeme kvety i blato pre roztomilé prasiatka. A jar na farme môže začať. 

torta_12.png

 

zdroj: Torty od mamy 01/2013, www.tortyodmamy.sk

Váš prehliadač je už zastaralý !

Aktualizujte si prosím Váš prehliadač, aby ste stránku videli korektne. Aktualizovať teraz

×

top