Večery plné zábavy: Pozrite si naše tipy na 6 aktivít pre celú rodinu

Publikované dňa 3. November 2022

Počas večerov v kruhu rodiny neraz vznikajú tie najkrajšie spomienky na celý život. Inšpirujte sa našimi tipmi, ako kvalitne a príjemne stráviť spoločný čas.

Správna atmosféra je základ

Na vytvorenie atmosféry domova často stačí málo. Základom je však niečo dobré pod zub. Naservírujte napríklad rôzne druhy ovocia či ovocný šalát. Výnimočný chuťový zážitok si môžete dopriať aj v podobe oblátok Rodinné od Sedity. Majú až 80 % náplne a vybrať si môžete až zo 6 obľúbených príchutí – Kávenky, Kakaové, Vesna, Orieškové, Kokosové či Citrónové. Aj horúce kakao či domáca limonáda si určite nájdu vo vašej rodine svojich fanúšikov.

1. Nájdite hru práve pre vás

Aké by to boli rodinné večery bez spoločenských hier, ktoré dokážu zaujať malé aj väčšie deti, a dokonca tínedžerov. S menšími deťmi a predškolákmi môžete vyskúšať Dobble s obrázkami ich obľúbenej rozprávky alebo hru Speed Cups. Stávkou na istotu sú rôzne variácie čierneho Petra. Staršie deti zvládnu aj náročnejšie verzie – napríklad hru Desiatka alebo Activity, či rokmi overeného žolíka alebo jengu.

2. Spravte stopu v čase

Jedným z najmilších nápadov na spoločne strávený večer je vytvorenie časovej kapsuly. Ide o truhličku, krabicu či inú nádobu, do ktorej každý člen rodiny vloží jeden či viac predmetov. Potom sa nádoba uzavrie, odloží a opäť sa otvorí až po dohodnutom čase – napríklad po 20 rokoch.

A čo do kapsuly dať? Každý predmet by mal mať nejaký význam. Ak ste boli prvýkrát s deťmi pri mori, môžete tam dať napríklad mušľu, ktorú ste si priniesli. Okrem toho skúste pripraviť dotazníky na vyplnenie – každý člen rodiny môže napísať, čo teraz najradšej sleduje v televízii, aké jedlo si najčastejšie dopraje alebo čo ho naposledy veľmi potešilo. Pridajte aj otázky týkajúce sa budúcnosti. Každý môže napísať, čo by chcel o 20 rokov robiť, kde by rád býval alebo ako sa svet za tento čas zmení. Dotazník ilustrujte obrázkami alebo ho vyzdobte nálepkami a pečiatkami, nech sa je pri otváraní na čo pozerať.

3. Zahrajte sa po svojom

Hry, ktoré máte doma, vás už veľmi nebavia? Vytvorte si vlastnú! Inšpirovať sa môžete napríklad hrou človeče, nehnevaj sa. Jednotlivé políčka budú v tomto prípade obsahovať rôzne úlohy, ktoré musíte splniť – ich typ a náročnosť prispôsobte podľa úrovne hráčov. Už len vymyslenie a príprava samotnej hry bude možno aktivita na celý večer.

Popustiť uzdu fantázii môžete aj predtým, ako zjete pripravené občerstvenie. Na čistej doske alebo papieri si z neho skúste vyskladať zaujímavý obrázok alebo malú stavbu. Uvidíte, komu sa podarí tá najkrajšia!

4. Rozhýbte telo

Započúvať sa do melódie a zatancovať si môže byť fantastickým programom, aj keď sa nepovažujete za top tanečníkov. S menšími deťmi si urobte talentovú súťaž v tanci alebo speve. Na internete nájdete množstvo návodov, ak by ste chceli vyskúšať niečo nové.

Starší potomkovia zas možno ocenia kreácie na hity vašej mladosti. V oboch prípadoch môžete vymyslieť aj nápadité kostýmy alebo výzdobu parketu z toho, čo dom dal.

5. Stavte na filmovú klasiku

Filmové večery sú obľúbené vo všetkých vekových kategóriách a inak to nebude ani pri rodinných večeroch s deťmi. S tými menšími si môžete pozrieť okrem klasík na pokračovanie ako Príbeh hračiek či Doba ľadová aj tie, ktoré nájdete na streamovacích platformách. Medzi krásne animáky patria Coco, Encanto: Čarovný svet alebo Vaiana: Legenda o oceáne.

Staršie deti zaujmú hrané príbehy a rodinné filmy. Životy celej generácie ovplyvnili príbehy E. T. Mimozemšťana či čarodejníka Harryho Pottera. Zaručene ich potešia aj tie, v ktorých sú hlavnými hrdinami zvieratá. Odporúčame vám v tomto prípade filmy ako Psia duša, Mia a biely lev alebo Umenie pretekať v daždi. Slzu pri nich vyroní aj dospelý.

6. Pripravte si niečo rýchle a chutné

Večer môžete stráviť aj varením či pečením – a to nielen pred blížiacimi sa Vianocami. Pre množstvo detí je spoločné pečenie skvelým zážitkom. Aspoň na začiatok stavte na niečo jednoduché a rýchle, na čom si potom spoločne pochutíte. Skúste napríklad dvojfarebné venčekové kolieska. Budete na ne potrebovať len pár ingrediencií, ale zaručujeme vám, že zmiznú raz-dva.

Potrebujete:

  • 1 balenie Rodinné Venčeky kakaové
  • 1 balenie Rodinné Venčeky s príchuťou vanilky
  • 250 g jemného tvarohu
  • 250 g sušeného mlieka
  • 1 vanilínový cukor
  • 3 PL práškového cukru

Postup:

Vo väčšej mise vyšľahajte tvaroh, práškový a vanilínový cukor. Potom postupne pridajte sušené mlieko, až kým nevznikne hladký krém. Krémom naplňte cukrárske vrecúško s hviezdicovým nadstavcom. Na spodnú stranu kakaových venčekov ozdobne naneste krém a zvrchu pritlačte vanilkové venčeky. Nechajte chvíľu stuhnúť v chladničke a hotovo. Dobrú chuť!

VYSKÚŠAJTE AJ ĎALŠIE CHUTNÉ RECEPTY S PRODUKTAMI RODINNÉ