5 vecí, ktoré miluje každé dieťa: Platí to aj o tom vašom?

24. júna 2022
icon-red
icon-red

Každé dieťa má rado niečo iné, predsa sa však nájde pár vecí, ktoré milujú azda všetky –  a sú dokonca veľmi podobné tým, ktoré sme kedysi mali radi my. Čo takmer zaručene vyčarí úsmev na tvári všetkých ratolestí?

Trocha vody, veľa radosti

Každé bábätko si po prvýkrát zapláva ešte pred pôrodom v plodovej vode, ktorá ho chráni. Azda preto vodu milujeme už od malička. Skúste batoľa postaviť k hlbokému umývadlu alebo lavóru s napustenou vodou a ponúknuť mu plastové nádobky rôznych veľkostí. Je takmer isté, že sa samo zahrá na dlhé minúty. Vonku po daždi si zas zrejme s radosťou zaskáče do kaluží. Časom sa už repertoár iba rozširuje – striekanie hadicou na záhrade, šantenie na kúpalisku, skákanie do vody, tobogany… každé dieťa si vyberie to svoje.

Náš tip: Nezabudnuteľné chvíle môžu deti zažiť aj pri potoku. Hádzanie kamienkov do vody, púšťanie lodičiek či stavanie hrádzí – to sú len niektoré z hier, na ktoré je potok ideálny.

Piškóty – chuť detstva preverená generáciami

Múka, cukor a vajíčka – je to takmer neuveriteľné, ale len tieto tri suroviny sú receptom na pochúťku, ktorá naše ratolesti sprevádza takmer od prvých príkrmov. Aj preto si Sedita na zložení piškót dáva mimoriadne záležať už celé desaťročia. Pripravujú sa z top surovín a nenájdete v nich žiadne konzervanty ani farbivá. A keďže Slováci piškóty milujú, dnes okrem tých klasických dostanete aj mini Seditky ideálne pre najmenšie detičky. Populárne sú takisto dlhé piškóty, ktoré oproti podobným výrobkom na trhu neobsahujú cukrovú posýpku ani kypridlá. Deťom sa výborne držia a dospelí si ich vychutnajú napríklad pri kávičke.

Náš tip: Využite piškóty na prípravu chutného dezertu. Na internete nájdete množstvo inšpirácií či už na ovocnú smotanovú tortu, jablkovú tortu alebo napríklad tiramisu. Do detstva vás určite prenesie puding s piškótami.

Fantázia ožíva v rozprávkach

Kedysi populárnych princov možno vystriedali do určitej miery akční hrdinovia a princezné trochu ochladli v ľadovom kráľovstve, ale pointa ostáva. Deti všetkých vekových kategórií zbožňujú príbehy. Prebúdzajú fantáziu a predstavivosť, budujú slovnú zásobu a ponúkajú hrdinov ako vzor. Na internete, v televízii či v streamovacích službách dnes nájdete množstvo rozprávok, nezabúdajte však ani na čítanie. Vtedy ide o naozaj spoločne strávený čas, ktorý posilní vaše puto.

Náš tip: Aby ste svojho drobca pri čítaní zaujali, skúste meniť melódiu, tempo reči či výšku hlasu. Príbeh môžete občas jemne upraviť tak, aby v ňom dieťa poznávalo seba či svoje okolie.

Hudba musí byť – a Miro Jaroš obzvlášť

Bábätkám často spievame alebo púšťame jemné melódie už od narodenia. Láska k muzike ich zväčša neopúšťa ani neskôr – niektoré riekanky a pesničky prežili celé desaťročia a deti ich stále poznajú. V popredí je však dnes najmä nová tvorba. Jedným z najznámejších detských interpretov je Miro Jaroš, ktorý si získal srdcia desiatok tisíc malých fanúšikov. Vďačí za to najmä chytľavým melódiám, ale aj poučným textom – pesničky ako Zvieratká, Dospelý, Moje telo, Balón a mnohé ďalšie pozná azda každé dieťa.

Náš tip: Chcete deťom dopriať zážitok z koncertu naživo? Miro Jaroš už odštartoval letné turné so Seditkami. Nájdite si koncert niekde v okolí alebo ho zaraďte ako program v rámci dovolenky.

Výlet poteší malých aj veľkých

Aj vy od detí počúvate vetičku „ja sa nudím“ častejšie, ako by ste chceli? Nuda občas nie je vôbec na škodu, ale ak chcete proti nej zabojovať, máme pre vás tip. Univerzálnym receptom je zaujímavý výlet. Záleží síce na povahe a nálade potomka, no u chlapcov väčšinou zabodujete lesnou železnicou alebo lanovým parkom. Vo všeobecnosti sú veľmi obľúbené zoo, farmy a všetko, čo súvisí s kŕmením zvierat. Ratolesti v školskom veku, ale často aj tie mladšie rady navštevujú hrady a zámky. Medzi top zážitky určite patrí výlet lanovkou.

Náš tip: Do ruksaku si pribaľte drobné maškrty ako nakrájané ovocie, balík Seditiek alebo praktické ovocné kapsičky.

OBJAVTE VŠETKY PODOBY SEDITIEK

Ďaľšie novinky