Vyrobené u nás: Tieto slovenské značky si získavajú naše srdcia

30. júna 2020
icon-red
icon-red

Na Slovensku žije množstvo šikovných a talentovaných ľudí. Dôkazom sú slovenské výrobky, ktorých kvalitu a originalitu oceňuje čoraz viac ľudí. Oblečenie, doplnky, ale aj kúsky do domácnosti – to svoje si nájde každý.

Mile: Rozkošné veci nielen pre najmenších

Nápad šiť vlastné oblečenie vznikol v hlavách vtedy budúcich mamičiek Miriam Šichmanovej a Lenky Garajovej. Prvá vec, ktorú začali vyrábať, boli detské pančuchy. Veľa rodičov pozná túto značku práve vďaka nim. Nečudo, nosili ich ešte v pôvodnom vyhotovení aj oni sami, keď boli malí. Mile však už dávno nie je len o tomto retro kúsku. Ponúka kolekcie oblečenia v milom a hravom autorskom dizajne od bodyčiek cez tričká či sukne až po mikiny. Na svoje si pritom prídu aj dospelí. Záleží len na vás, či si vyberiete kúsky s karavanom, písmenkami alebo napríklad nožnicami.

Abraka: Trendy kúsky s ohľadom na životné prostredie

Abraka je slovenská značka, ktorej na prírode naozaj záleží. Svoje výrobky šijú z materiálov vyrobených v Európe, napríklad aj z recyklovaných PET fliaš, regenerovaných rybárskych sietí a textilných zvyškov. Výrobou jedných legín napríklad odľahčia prírodu o 12 plastových fliaš. Ich návrhy však nie sú len ekologické, ale aj štýlové a pohyb bude pre vás vďaka nim ešte väčšia zábava ako doteraz. Veselé vzory a nápaditý dizajn, nepriehľadnosť a vysoká priedušnosť –  to sú vlastnosti, ktoré určite oceníte aj vy.

Ammyla: Čerešnička každého outfitu

Kabelky majú čestné miesto v šatníku mnohých žien. Ak túžite po originálnom, kvalitnom a ručne robenom kúsku, potešia vás výrobky značky Ammyla. Stojí za ňou sympatická Kamila Gemerská, ktorá ju založila ešte ako študentka. Potrpí si na kvalitné vyhotovenie a nápadité, originálne strihy a detaily. Tie dávajú značke Ammyla osobitý a ľahko rozpoznateľný štýl. Okrem tašiek nájdete v ponuke aj oblečenie – môžete si vybrať tričká, mikiny či rodinné sety s veselými a hravými autorskými potlačami.

Novesta: Z malého mesta do celého sveta

Zabudnite na zahraničné značky, štýlové a kvalitné tenisky s nadčasovým dizajnom sa vyrábajú priamo na Slovensku. História výrobných závodov značky Novesta v Partizánskom siaha až do roku 1939 a v jej topánkach sa snúbi tradícia kvality a štýlového dizajnu. Obuv sa vyrába s ohľadom na ekológiu, z materiálov ako prírodný kaučuk, bavlna a ľan. Každý pár sa dorába precíznou ručnou prácou. Celý proces výroby zanecháva okolo tenisky gumovú čiaru, ktorá je zároveň ochrannou známkou Novesty. Vybrať si môžete čierne, biele, farebné, vyššie či nižšie – ponuka je široká a vo viacerých kolekciách určite nájdete také, ktoré sa hodia práve vám.

Modranska: Spojenie remesla a dizajnu

Poháre, taniere, maselničky, čajníky… Ručne robenú originálnu, modernú keramiku zachovávajúcu tradície a krásu starej hrnčiariny teraz môžete mať vďaka značke modranska aj vy. S lokálnymi remeselníkmi a slovenskými dizajnérmi oživujú tradičné vzory, ale aj vymýšľajú nové nápady. Preto si môžete zaobstarať nielen klasiku v podobe modrej a bielej, ale aj tanierik s motívom mapy či lesa, alebo pohárik s veveričkou či diviačikom. Pri prezeraní jednotlivých kolekcií sa zrejme nebudete vedieť rozhodnúť, čo si vybrať. Všetky sú totiž očarujúce a hodia sa aj ako darček – či pre dieťa, alebo pre dospelého.

Horalky: Chuť domova a spomienky na detstvo

Spomedzi potravín, ktoré Slovákom žijúcim v zahraničí chýbajú najviac, by určite boli na popredných miestach obľúbené oblátky s kvetom plesnivca na obale. Tento rok oslávia neuveriteľných 55 rokov a stále sa tešia veľkej popularite. Práve Horalky majú svoje miesto v batohu na výlete s rodinou, či v zásuvke v pracovnom stolíku, keď potrebujeme dobiť baterky. Jemná arašidová náplň, krehká oblátka a obvod z kakaovej polevy – receptúra ostala po celé tie roky rovnaká a aj preto si ich radi vychutnávame i dnes.

Súťažte a vyhrajte poukážky na slovenské výrobky

Chceli by ste niektorý zo spomínaných produktov získať? Stačí zaregistrovať päť kódov zo súťažných Horaliek a ste v hre o poukážky v hodnote 100 eur. Okrem už spomínaných značiek môžete navrhnúť aj svoju vlastnú obľúbenú slovenskú značku. Napríklad niečo praktické a elegantné z dielne Palove nože či 5005Leather. Obliecť vás či vašu rodinu zas pomôžu Little People, Ozeta či veselé Pískacie. Detské nohy potešia topánky Rak, tie vaše zas dizajnové tenisky Tikoki či napríklad korková obuv Part. Dospelých môžu lákať originálne nápoje od firmy Včelovina, deti zas hračky MonToy. Dalo by sa menovať ďalej, pretože slovenských firiem, ktoré si zaslúžia pozornosť, je naozaj veľa. Zadajte súťažné kódy z Horaliek, navrhnite značku, ktorá je vám blízka a 100 eur na nákup môžete vyhrať aj vy!

ZISTIŤ VIAC O SÚŤAŽI

Ďaľšie novinky