Aká matka, taká Katka: po mame môžete zdediť aj chuť na sladké

22. augusta 2019
icon-red
icon-red

Po mamine dedíme množstvo čŕt, a to nielen povahových. Jej génom môžeme vďačiť za výzor niektorých častí nášho tela a dediť môžeme dokonca aj chute. Je zaujímavé, ako sa s nami Matka príroda dokáže zahrať. Jedno je isté: príslovie „aká matka, taká Katka“ nevzniklo náhodou.

Pri počatí dieťaťa platí, že polovica génov pochádza od otca a polovica od mamy. Tie mamine však pre nás ženy platia navonok o čosi viditeľnejšie (aspoň tak to rady zvykneme hovoriť). 🙂

Ak teda na sebe máte časť, s ktorej genetickou výbavou nie ste úplne spokojná, možno presne za ňu môže otec. Okrem daností rodičov na nás vplýva aj to, ako sa k nám rodičia správajú, keď sme ešte v brušku, a samozrejme aj to, aká je výchova. Toto všetko nás formuje. Zaujímavosťou pritom je, že len nedávno výskumníci zistili, že po mamine môžeme zdediť aj takú, na pohľad banálnu vec, ako je chuť na sladké.

Ako inak by ste vysvetlili, že jedna vaša kamarátka čokoládu a sladkosti miluje a ďalšia si ich vychutná ledva raz za rok? Okrem aktuálnej situácie (snaha schudnúť a pod.) za to vo veľkej miere môžu práve danosti od maminy a spomínaná výchova. Tak či onak, so sladkosťami je život omnoho krajší. Ak ste teda okrem iného dostali do vienka práve častú chuť na sladké, rozhodne nesmúťte. Veď diéta je až od zajtra.

Ďaľšie novinky