Najlepšie hry na doma: Zahrajte sa s deťmi na horolezcov

31. marca 2020
icon-red
icon-red

Verte nám, veľmi dobre vieme, ako vám chýbajú hory a výlety, najmä keď je vonku tak krásne! 😭 Cítime to rovnako.

Preto sme si pre vás pripravili jednoduchú hru, vďaka ktorej to všetci ľahšie zvládneme. Potrebujete na ňu len základné domáce potreby, ale s trochou predstavivosti vás prenesie priamo do prírody. Má totiž príznačný názov

🏔 Horolezci 🏔

Čo budete potrebovať:

Papier a písacie potreby. Ak máte kreatívne deti, môžete si vziať aj farbičky, fixky, prípadne tvrdší papier a spraviť si hru zaujímavejšiu.

 

Pravidlá:

Obaja hráči si pripravia svoju kôpku kartičiek. Tvoria ju štyri sady kariet s číslami od 1 po 5, teda spolu 20 kartičiek. Pred začatím hry ich poriadne zamiešajú a nechajú na sebe otočené lícom nadol, aby čísla nebolo vidieť.

Horolezci na začiatku „stoja pod skalou“, teda sú vo výške 0 metrov.

Vyhráva ten, kto sa prvý dostane na vrch skaly – do výšky 60 metrov. Po viacerých hrách si môžete podmienky sťažiť a spraviť si pomyselný výstup do Tatier. Stačí ku každému vrchu priradiť inú výšku, napríklad stotinu ich skutočnej výšky.

Prvý je na ťahu ten, kto ako posledný papal Horalky.

Hráč sa vo svojom ťahu musí rozhodnúť, či chce liezť alebo zatlčie skobu. Ak povie, že lezie, súper mu vytiahne zo svojej kopy vrchnú kartičku a podľa čísla na nej sa bude liezť o príslušný počet metrov.

Výnimka je číslo 1 – pri tomto čísle hráč na ťahu padá do výšky poslednej skoby. Použitú kartičku odložíme nabok a na ťahu je druhý hráč.

Keď chce hráč namiesto lezenia zatĺcť skobu, jeho ťah sa okamžite končí s tým, že sa neťahajú nijaké kartičky, iba sa zapíše aktuálna výška skoby. Na tú spadne pri ďalšom ťahu čísla 1.

Ak sa počas hry minú kartičky, hráč si jednoducho vezme svoju kopu použitých kariet, premieša ju a pokračuje bez prerušenia ďalej.

 

Odmena:

Víťaz má za horolezecký výkon nárok na jednu Horalku, porazený si ju naopak môže dať až nasledujúci deň alebo len s povolením víťaza.

Ďaľšie novinky