Prečo sa hráme s jedlom: psychológovia majú jasnú odpoveď

2. novembra 2021
icon-red
icon-red

Rodinné tábory bojujú s chuťou

Určite máte doma niekoho, kto nemôže napríklad držky ani cítiť, a naopak niekoho, kto ich priam zbožňuje. Držková polievka ako mnoho iných jedál dokáže domácnosť rozdeliť na dva tábory. Navariť spoločný obed je potom poriadny boj.

Vedci si myslia, že s určitým nastavením sa už narodíme, no počas života vieme našu chuťovú paletu pekne rozšíriť. To, čo nám chutí, sa totiž mení aj podľa toho, aké kombinácie vyskúšame.

Psychológovia preto odporúčajú kombinovať čo najviac chutí a objavovať nové zahraničné kuchyne. Skúste sa tiež vrátiť aj k jedlám, ktoré vám kedysi nešli. Možno objavíte niečo úžasné.

A nestrácajte čas – s rastúcim vekom náš čuch aj chuť znecitlivejú a jedlo si užijete menej.

Prečo nás láka hrať sa s jedlom 

„Nehraj sa s jedlom.“

Veta, ktorú sme ako malí počuli azda stokrát. Dotýkať sa jedla na tanieri, presúvať ho a robiť všetko možné okrem jedenia môže kuchára dokonca uraziť. Pre našich malých papkáčov je to ale super zábava a podľa odborníkov ich môže aj veľa naučiť:

Chlebík, ktorý hodím na zem, nevzlietne. Ak rozpučím zeleninku, zmení tvar. Aha, ale so surovou to nejde!

Hraním sa s jedlom deti zlepšujú aj svoje motorické a pamäťové schopnosti. Vedci dokonca zistili , že deti, ktoré boli po jedle viac ufúľané a vytvorili väčší neporiadok, vedeli lepšie identifikovať rôzne druhy jedla.

Hranie v deťoch prebúdza zvedavosť. To, že sa jedla dotýkajú im pomáha prekonať prvotný strach z neznáma. Ľahšie si tak osvoja tvar, štruktúru a samozrejme aj chuť nových jedál.

Aj keď je ťažké sledovať, ako hádžu na zem porciu, ktorú ste im pred chvíľou tak láskyplne pripravili, dovoľte im to. Teraz už poznáte dobré dôvody, prečo.

 

Pokojne sa k nim pridajte

Na spoločné hranie s jedlom musíte mať nielen kreativitu, ale aj trpezlivosť. Vaše bejby potrebuje niekedy ochutnať nové jedlo aj 10-krát, kým mu začne dôverovať. Vymyslieť, čo pridať alebo ako ho naaranžovať, môže byť preto poriadna fuška.

Ale aj väčšie deti ocenia hravosť. Vyčarujte svojmu školákovi úsmev na tvári. Ukážte mu, že s vami žiadna nuda nehrozí. Dobrou príležitosťou ako sa hrať a zároveň vyhrať je aj súťaž so Seditou (www.sedita.sk/sutaz).

Vytvorte spolu sladký rodinný šperk, pošlite jeho fotku, zaregistrujte sa a vyhrajte zlaté srdiečko alebo ďalšie sladké výhry. Tie najkreatívnejšie návrhy ocení porota zlatými srdiečkami navyše.

Hrať s jedlom sa teraz naozaj oplatí.

Ďaľšie novinky