Vieme, kto odfotil deti s Horalkami. Autorkou je dôchodkyňa z Košarísk

28. apríla 2021
icon-red
icon-red

Horalky od Sedity patria na Slovensku medzi značky, ktoré sa dnešným jazykom dajú nazvať „love brand“. Ťažko by ste našli Slováka alebo Čecha, ktorý by ich nepoznal. Stovky, možno tisícky ľudí denne si berú naše Horalky so sebou na turistiku, výlety, ale aj dovolenky po celom svete. Svedčia o tom veľké množstvá fotografií, ktoré od vás dostávame. Fotky s Horalkami sú najčastejšie plné radosti, lásky, dobrej energie a nás tieto fotky veľmi tešia. Symbolizujú, že našinec sa vo svete rád podelí s tým, čo má rád a na čo je hrdý.

Avšak fotka s dvoma deťmi, kde jedno z nich drží Horalky, bola pre nás záhadou. Fanúšik, ktorý nám ju poslal netušil, odkiaľ pochádza.. Mal ju uloženú v počítači bez ďalších indícií. Už na prvý pohľad je jasné, že ide o výnimočnú fotku, preto sme sa rozhodli zistiť viac a vypátrať samotného autora. Samým nám to nešlo a nepomohol nám ani softvér na hľadanie duplicitných fotografií na internete. Akoby tá fotka nikde inde neexistovala. Preto sme urobili výzvu a pustili fotku medzi ľudí, aby nám pomohli s hľadaním.

Ani sami sme nečakali, aký hurikán zdieľaní a komentárov naša iniciatíva prinesie. Po zverejnení výzvy sa ľudia aktívne zapájali, zdieľali a snažili sa nám pomôcť vypátrať autora. Boli sme veľmi milo prekvapení nasadením, s akým sa snažili ľudia pomôcť. Našli sa však aj „hejteri“, ktorí nás obvinili z lacných hier vo Photoshope a priživovania sa na utrpení detí v Afrike. V dnešnej dobe plnej reklamných kampaní sa možno ani niet čomu čudovať, preto samozrejme nikoho neviníme z nahnevaného a predpojatého postoja. Na druhej strane, keď chceme vypátrať autora fotografie, tak na to nasadíme všetko, čo máme. V tomto prípade sme sa spoľahli na našich fanúšikov. A to sa aj vyplatilo, pretože autora fotografie sme naozaj našli. 

Výzva, ktorú sme zverejnili na vypátranie fotografie detí držiacich Horalky.

Autorkou je pani Daniela Kovačechová, pochádzajúca z rodiska Milana Rastislava Štefánika, z Košarísk. Prezradila nám, ako fotografia vznikla.

Som 65-ročná ešte pracujúca dôchodkyňa v oblasti ekonómie. Veľmi som túžila spoznávať nové krajiny a tak keď som išla na dôchodok, začala som cestovať.  Ako prvé sa mi naskytla možnosť navštíviť Madagaskar. A ako vznikla fotka? Syn mi kúpil nový fotoaparát,  naučil ma ako ho ovládať. Takto vystrojená som išla na poznávaciu dovolenku.  Fotila som – dá sa povedať všetko, spravila som množstvo fotografií. Rozdávala som deťom Horalky a cukríky, ktoré boli za to veľmi vďačné.  Fotografia vznikla úplne spontánne, vôbec som si neuvedomila, že deti držali Horalku v ruke. Len som fotila, čo sa mi páčilo. Veľa tých fotografií som poslala môjmu vnukovi, ktorý sa tiež venuje fotografii. S mojím dovolením, niektoré fotky upravil a zverejnil. Jeho ďalšiu tvorbu si môžete pozrieť na jeho Instagrame.

V reakcii na našu výzvu sa nám ozvalo hneď niekoľko ďalších cestovateľov, ktorí sa s nami tiež podelili o svoje fotky. Sú dôkazom toho, že Horalky robia radosť po celom svete. Ďakujeme.

Fotku poslala Adriana Slováková – fotila ju jej dcéra v masajskej dedine v Afrike.

Autorom fotografie je Rasťo Rišík. 

Autorkou fotografie je Michaela Klusová, ktorá pravidelne chodí do Tanzánie, Zanzibaru a Kene.

Autorkou fotografie je Nikola, ktorá rozdávala Horalky deťom z Namíbie.

Fotku poslala Silvia Pekarčíková. 

Ďaľšie novinky