Prečítajte si krátky príbeh o dlhých piškótach

Publikované dňa 20. augusta 2020

Dnes ich pozná každé dieťa, no dlhé piškóty prišli na svet ako kráľovská pochúťka.

V článku o okrúhlych minipiškótach sme písali, že tradičné cesto na obľúbenú detskú maškrtu obsahuje len tri prísady – múku, cukor a vajíčka.

Tento jednoduchý recept spoznal svet pred stovkami rokov, v období historického Savojska. Mal vzniknúť na počesť návštevy francúzskeho kráľa a dosiahnuť taký úspech, že sa stal oficiálnym dezertom tohto vojvodstva.

Podľa legendy  si dokonca aj ruský cár Peter Veľký pri návšteve pochúťku zamiloval natoľko, že musel so sebou do Petrohradu vziať pekára, ktorý by mu ľahkú a chrumkavú sladkosť naďalej vyrábal.

Dnes je už pôvodné územie rozdelené medzi Francúzsko, Taliansko a Švajčiarsko, no po taliansky sa dlhým piškótam stále hovorí Savoiardi, teda zo Savojska.

V anglicky hovoriacich krajinách dostali zvláštny názov ladyfingers, čo v preklade znamená dámske prsty. U nás im však stále radšej hovoríme dlhé piškóty 😊

Obrázok zdroj: pastryaffair.com

 

Bez cukrovej posýpky a s pridanou láskou

U nás v Sedite pečieme jemné a nadýchané dlhé piškóty pod značkou Seditky – pre všetky detičky a ich mamičky. Preto ich robíme podľa stáročiami overenej receptúry len z múky cukru a vajíčok, bez kypridiel a z poctivých surovín.

Navyše, sú bez cukrovej posýpky, aby si naše Seditky mohol vychutnať naozaj každý drobec. Prikladáme dôkazný materiál, že sa naozaj hodia do každej detskej ručičky 😍

Podľa hravej grafiky s tučniačikom ich nájdete v predajniach Tesco a vybraných predajniach COOP, CBA, Fresh či SAMA. V balení nájdete dve samostatné 110-gramové vrecká, a tak vám piškóty vydržia dlhšie čerstvé, aj keby ste práve nemali maškrtné obdobie.

Na našom Instagrame @sedita_official môžete zase nájsť sladké zábery priamo z výroby a na našom Facebooku tiež rôzne súťaže o produkty priamo z pece 😊